Ευρωπαϊκή πίστη και Euler Hermes θα αναμετρηθούν για τον φετινό τίτλο του ΠΑΣΦΕ League Cup στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει στις 14 Οκτωβρίου καθώς κατάφεραν να επικρατήσουν στις δύο μεγάλες ‘‘μάχες‘‘ των ημιτελικών…

AXA – Ευρωπαϊκή πίστη 1-3

Το καλύτερο παιχνίδι την ….καριέρα του Βαλάντη Δέδε που έκανε …παπάδες στον αγωνιστικό χώρο! Δύο υπέροχα γκολ και μία ασίστ ήταν τα κορυφαία συστατικά μιας σούπερ ποιοτικής εμφάνισης από τον έμπειρο αμυντικό που πλέον δίνει το δικαίωμα στην Ευρωπαϊκή πίστη να διεκδικήσει και φέτος ένα τρόπαιο, στο τέλος μιας σεζόν που έμοιαζε χαμένη. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι νικητές είχαν τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας και τελικά της συνολικής κατάστασης του ματς. Ο …εξ ανάγκης τερματοφύλακας Βαρυπάτης απέκρουσε το πέναλτι του Λεωνίδα Πρίφτη στα πρωτα λεπτά αλλά λίγο μετά ήρθε το προβάδισμα με το ‘‘μαγικό‘‘ σκαφτό πλασέ του Δέδε. Ισοφάριση για την αποφασισμένη για αντίδραση ΑΧΑ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μίλτο Βέρρα και το σκορ ξανά σε ισορροπία, όμως η ανωτερότητα των περσινών νταμπλούχων ΠΑΣΦΕ δεν επέτρεψε αμφισβητήσεις με το 2-1 να γίνεται από τη …σουτάρα του Δέδε και το τελικό 3-1 με τον Αγγελο Βισβίκη που ‘‘κλείδωσε‘‘ την δίκαιη νίκη της Ευρωπαϊκής πίστης.

Δείτε το φύλλο αγώνα

Φουφόπουλος – Euler Hermes  1-1 (παράταση 1-2)

Τρομερό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες με ποιότητα, ταχύτητα και εξαιρετικό ποδοσφαιρικό επίπεδο. Η ‘‘νεοφώτιστη‘‘ στο ΠΑΣΦΕ Euler Hermes πολύ γρήγορα έχει καταφέρει να αποδείξει την αξία της καθώς τον Ιούλιο κατέκτησε το κύπελλο ενώ στην φάση των ομίλων υπερίσχυσε της φετινής πρωταθλήτριας Εθνικής Ασφαλιστικής. Οσο εξελισσόταν ο αγώνας φαινόταν  πως θα πάμε σε μία άκρως αμφίρροπη μάχη, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και οι δύο αντίπαλοι δημιουργούσαν διαρκώς απειλές στην αντίπαλη εστία με τον Καμίλ Στουτζιένι να έχει δοκάρι για τους τυπικά φιλοξενούμενους. Ο Γιάννης Ξαρχάκος ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου για τους φετινούς κυπελλούχους ενώ στο β’ ημίχρονο ο Φουφόπουλος όσο περνούσε η ώρα κυνηγούσε την ισοφάριση η οποία τελικά ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο και φέτος πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα Ουίλι Βέρβερης  με ένα εξαιρετικό σουτ έγραψε το 1-1 στέλνοντας το ματς …θρίλερ στην παράταση! Εκεί όπου τελικά μίλησε η κλάση του Πέτρου Χαλβατζή που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας στην ομάδα του τη συμμετοχή σε έναν ακόμα τελικό. Εκεί οι φετινοί κυπελλούχοι ΠΑΣΦΕ θα κοντραριστούν με την πλέον πολυνίκη ομαδα της ιστορίας Ευρωπαϊκή πίστη (δύο πρωταθλήματα – δύο κύπελλα ΠΑΣΦΕ)