Νίκη κορυφής για την Ευρωπαϊκή Πίστη στο ντέρμπι της …έντασης κόντρα της ΑΧΑ. Τη νίκη της αγωνιστικής σημείωσε η ανεβασμένη METLIFΕ απέναντι στην Εθνική, συγκλονιστικό 3-3 της ERGO με την Allianz, “ποδαρικό” στις νίκες η AIG…

Εθνική Ασφαλιστική – METLIFE 2-5

Σταθερά ανοδική πορεία της METLIFE που πανηγύρισε την δεύτερη (συνεχόμενη) φετινή της νίκη βελτιώνοντας αισθητά την βαθμολογική της θέση (4η). Εκμεταλλεύτηκε φυσικά και τις απουσίες της Εθνικής Ασφαλιστικής (πρωτίστως του …σταρ Παπαδάτου) αλλά και την δική της αγωνιστική άνοδο και έτσι κατέκτησε δίκαια το τρίποντο. Είχα καθολική υπεροχή στο μεγαλύτερο (για να μην πούμε σε όλο) μέροςτου αγώνα ενώ είχε και τρία δοκάρια προτού προηγηθεί με 1-0 στα μισά του πρώτου μέρους. Νέα σούπερ εμφάνιση από τον man of the match Τάσο Κουτσό που σημείωσε χατ-τρικ “σφραγίζοντας” τη νίκη της ομάδας του.

Δείτε το φύλλο αγώνα

Allianz – ERGO 3-3

Πολύ καλό ματς ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου επετεύχθησαν και τα πέντε από τα έξι όμορφα γκολ του παιχνιδιού. Η ERGO ήταν φαινομενικά η ομάδα που έμοιαζε να δίνει τον ρυθμό στο ματς, προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε φάσεις για να το καθαρίσει αλλά στο τέλος νιώθει και …ανακουφισμένη που ισοφάρισε στο φινάλε με την ομάδα της Allianz να δείχνει ωριμότητα και χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο αποδεικνύοντας πως είναι ομάδα με ποδοσφαιρικές αρετές αλλά και σημαντική έλειψη χημείας και σταθερότητας…

AIG – Insurancemarket 6-0

Πρώτη νίκη για το φετινό πρωτάθλημα της AIG που με επιθετική ορμή και πολυφωνία στο σκοράρισμα κατέκτησε εύκολα (στο β’ μέρος) και δίκαια τους τρεις βαθμούς. Δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο μισό του αγώνα εξαιτίας της πολύ κλειστής και συμπαγούς άμυνας της Insurancemarket όμως μετά το πρώτο γκολ (5′ πριν την ανάπαυλα) το έργο της …απλοποιήθηκε. Η Insurancemarket “πάσχει” από το …σύνδρομο του δευτέρου ημιχρόνου εκεί όπου πιθανότατα για ψυχολογικούς λόγους δεν μπορεί να διαχειριστεί το δεδομένο να μένει πίσω στο σκορ και θα χρειαστεί λίγο καιρό γιατί είναι νέα ομάδα που χτίζεται σιγά σιγά.

AXA – Eυρωπαϊκή Πίστη 0-2

Ενα πολύ δυνατό ντέρμπι που είχε έναν ξεκάθαρο νικητή, την Ευρωπαϊκή Πίστη η οποία έτρεξε περισσότερο, είχε πιο συμπαγές κέντρο και ορθόδοξη ανάπτυξη, στοιχεία που της έδωσαν τους τρεις βαθμούς. Τσιβίδης και Κανδρής πέτυχαν τα γκολ της σημαντικής νίκης των πρωταθλητών 2016 σε ένα ντέρμπι με πολύ ένταση και δύναμη καθώς και δύο αποβολές, ενδεικτικό και της έλειψης καθαρού μυαλού και ηρεμίας για πολλούς από τους παίκτες του ντέρμπι. Η ΑΧΑ ενώ έχει μεγάλη ποιότητα στην επίθεση της, έδειξε για άλλη μία φορά την ανάγκη ενίσχυσης στις υπόλοιπες θέσεις προκειμένου να είναι συνεπής στους διαχρονικά υψηλούς στόχους της.