Στη διαδικασία των πέναλτι κατέκτησε την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη του ΠΑΣΦΕ 22022-23 η Ευρωπαϊκή πίστη επικρατώντας με 4-3 στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι της Εθνικής ασφαλιστικής.

Πολύ ωραίο, δυνατό και αγωνιώδες παιχνίδι είδαμε και φέτος στον μικρό τελικό του πρωταθλήματος. Η πρωταθλήτρια των δύο προηγούμενων σεζόν Εθνική ασφαλιστική κατάφερνε να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ, προηγούμενη με Δημόπουλο και Νασούφη με την Ευρωπαϊκή πίστη να απαντά με τα γκολ του πρώτου σκόρερ του φετινού ΠΑΣΦΕ Λεωνίδα Πρίφτη.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με το β’ μέρος να μην προσφέρει κάποια σημαντική αλλαγή στο ματς και να οδηγούμαστε στην παράταση. Εκεί και πάλι προηγήθηκε η Εθνική με τον Γιάννη Τακτικό αλλά ο Νίκος Πανόπουλος ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ σε 3-3 με τη διαδικασία των πέναλτι να δίνει τελικά τη …λύση.