Φουφόπουλος και Marsh θα μονομαχήσουν για τον τίτλο του πρωταθλήματος Ασφαλιστικών εταιρειών 2023 μετά τις νίκες τους στους μεγάλους ημιτελικούς. Εμφατιkή πρόκριση για τον Φουφόπουλο, ‘‘θρίλερ‘‘ από τα …λίγα στην ηρωϊκή πρόκριση της Marsh…

Φουφόπουλος – Εθνική ασφαλιστική  5-1

Πέμπτος σερί τελικός πρωταθλήματος για τον Φουφόπουλο στην πέμπτη (!!!) συμμετοχή του σε ΠΑΣΦΕ καθώς οι περσινοί κυπελλούχοι πήραν θριαμβευτική νίκη στον πρώτο χρονικα ημιτελικό της βραδιάς απέναντι στην κάτοχο του ΠΑΣΦΕ των δύο πρόσφατων σεζόν. Παράλληλα ήταν κι δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα που η Επιθεώρηση Φουφόπουλου επικρατησε με αυτό το ευρύ σκορ αφού στον προημιτελικό είχε περάσει άνετα επίσης με νικηφόρο 5-1 το εμπόδιο της Carglass®. Οι τυπικα γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο αποφασισμένοι και παθιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους από τους οποίους έχουν χάσει τους δύο τελευταίους τελικούς πρωταθλήματος! Με τον Κίμωνα Τουμπακάρη να είναι …ασυγκράτητος και το σκορ του ημιχρόνου να ‘‘κλείνει‘‘ στο 4-0 (‘‘κλειδί‘‘ στην όλη εξέλιξη το δοκάρι του Λάρδα στο 2-0 για την Εθνική), το δεύτερο μέρος ουσιαστικά εξελίχτηκε σε εντελώς διαδικαστική υπόθεση με τον Καρακικέ να μειώνει στο τέλος μετά την όμορφη ασίστ του Μπόγρη σημειώνοντας το γκολ της τιμής για τους απερχόμενους πρωταθλητές ΠΑΣΦΕ. Χατ τρικ του MVP Τουμπακάρη, δύο γκολ από τον πάντα απειλητικό Ανδρέα Φουφόπουλο, οι δυο τους αποτέλεσαν το δίδυμο της …φωτιάς για τους νικητές εφόσον η τύχη γύρισε την πλάτη στον Ουίλι Βέρβερη που είχε δοκάρι και δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Ευρωπαϊκή πίστη – Marsh  3-3 (2-3 pens)

Μεγαλειώδης πρόκριση για τη Marsh στον τελικό του πρωταθλήματος στην μόλις πρώτη συμμετοχή της σε ΠΑΣΦΕ, κάτι που μεγαλώνει ακόμα περισσότερο την επιτυχία της. Μία επιτυχία στην οποία θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι μπήκε στα play off από την 5η θέση της τελικής κατάταξης, έφτασε όμως στον τελικό με νίκες απέναντι σε δύο ομάδες που είχαν τερματίσει σε υψηλότερη θέση από εκείνην στην κανονική περίοδο. Η Ευρωπαϊκή πίστη άγγιξε το προβάδισμα με το ‘‘τρομερό‘‘ δοκάρι του Λεωνίδα Φώτη αλλά το πέτυχαν τελικά οι αντίπαλοι με το γκολ του Μελέτη Λιούλη της Marsh. Ισοφάριση με το Λεωνίδα Πρίφτη για τους τυπικά γηπεδούχους με το ημίχρονο να τελειώνει 1-1. Στο β’ μέρος όμως η Marsh μπήκε πολύ πιο αποφασιστικά και με δύο γκολ από Γκούτσελα και Αναγνωστόπουλο έφτασε μέχρι το 3-1 με τη μαχητική όμως Ευρ.πίστη να μην παρατάει το ματς και να ανταμείβεται με δύο γκολ από Λ.Πρίφτη και Ν.Πανόπουλο που έκαναν το 3-3 οδηγώντας τον ημιτελικό – θρίλερ στην παράταση. Εκεί μίλησε η κούραση και ο φόβος να μη δεχτεί κανείς γκολ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα πέναλτι όπου η Marsh έδειξε πιο έτοιμη και ψύχραιμη κερδίζοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό…