Πολύ μεγάλες νίκες πέτυχαν Υδρόγειος, ERGO και Hellas direct με την τελευταια να μπαινει …γερά στο παιχνίδι των πλέι οφ…

Ολοένα και ανεβαίνει σε απόδοση και χημεία ERGO που είναι ένα από τα πιο ‘‘δεμένα‘‘ σύνολα του πρωταθλήματος, κάτι που έδειξε και στο ντέρμπι απέναντι στην Εθνική ασφαλιστική.  Προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο χάρη στις εξαιρετικές συνεργασίες και την τακτική προσήλωση των παικτών της που ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πιο αποτελεσματικοί στις τελικές τους προσπάθειες. Η Εθνική ασφαλιστική είναι μία ομάδα με ποιότητα αλλά έχει δύο βασικά μειονεκτήματα, πρώτα η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων που οδηγεί σε πρόωρη κούραση και δεύτερο τις αμυντικές επιστροφές που δεν είναι και οι πιο …γρήγορες του κόσμου με τους τυπικά γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται (δύο γκολ από τον κορυφαίο της βραδιάς Παναγιώτη Στεφάνου) και να φτάνουν σε μία νίκη που πάντως ήρθε πιο δύσκολα σε σχέση με όσα …υπονοεί το τελικό σκορ…

Σπουδαία νίκη για την Hellas direct που έπιασε στον …ύπνο την Επιθεώρηση Φουφόπουλου στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της στο δεύτερο. Γρήγορο προβάδισμα στο σκορ για τους νικητές (0-1), άμεση αντίδραση και προσωρινή ανατροπή από τον Φουφόπουλο (2-1) αλλά η Hellas direct έπαιξε έξυπνα διαβάζοντας τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων για να φτάσει στο προβάδισμα με 4-2 στην ανάπαυλα. Στο β’ μέρος με τα δύο αυτά γκολ …καβάτζα, κατάφερε να κάνει παιχνίδι αναμονής και τακτικής χτυπώντας στις κόντρα επιθέσεις και παρά τον τραυματισμό του Μάνου Φώτη και με τον …κίνδυνο-θάνατο Κώστα Σπάρτη να πετυχαίνει δύο γκολ, κράτησε μία τεράστια νίκη που την βάζει σε …τροχιά πλέι οφ!

Εύκολη νίκη τέλος πέτυχε η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Υδρόγειος και μάλιστα με ευρύ και πειστικό σκορ απέναντι στην Allianz/Ευρωπαϊκή πίστη που βρέθηκε σε …τραγική βραδιά. Οι τυπικά γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος ενός ματς που αναμενόταν ως ντέρμπι αλλά …ουδέποτε δικαιολόγησε τον παραπάνω χαρακτηρισμό. Το δίδυμο… φωτιά Ορέστης Φεγγερός και Κώστας Δώρας έκαναν …παπάδες μέσα στο τερέν και σε συνδιασμό με τα πολλά ατομικά λάθη των αντιπάλων ήρθε το εντυπωσιακό  σκορ.