Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της βραδιάς η Allianz/Ευρωπαϊκή πίστη, διατήρησε την πρωτιά στη βαθμολογία η Υδρόγειος, ‘‘εφτάψυχη‘‘ η Marsh στο ντέρμπι με την ERGO…

Μεγάλη νίκη της Allianz/Ευρ.πίστης που είχε όλους τους παίκτες της σε καλή βραδιά αλλά και η τακτική προσέγγιση του ματς ήταν κομβική για το τελικό αποτέλεσμα. Από το πρώτο λεπτό μπήκε πιο καλά στο γήπεδο, είχε καλύτερη κατοχή και ρυθμό στο παιχνίδι της με την Εθνική να έχει μπει ‘‘κρύα‘‘ και ανέτοιμη για ματς  έντασης και δύναμης. Σιγά σιγά κατάφερε να ανεβάσει ρυθμούς και στο δεύτερο ημίχρονο πατούσε καλύτερα στο γήπεδο μέχρι που ήρθε το 2-0 του Λάζαρου Κολοβού που ουσιαστικά ‘‘κλείδωσε‘‘ τη νίκη των τυπικά γηπεδούχων οι οποίοι στη συνέχεια έπαιξαν με την τακτική και τον ανοιχτό χώρο, εξασφαλίζοντας τη νίκη εκμεταλλευόμενοι σε σημαντικό βαθμό και την απογοήτευση των αντιπάλων τους…

Η περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος Marsh κατάφερε να πάρει βαθμό σε ένα φαινομενικά χαμένο ματς απέναντι στην ERGO που προηγήθηκε 2-0 αλλά δεν διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της. H Marsh πίεσε αφόρητα στο δεύτερο ημίχρονο όπου κέρδισε τη μάχη του κέντρου και δικαιώθηκε στο τέλος με τον βαθμό της ισοπαλίας. Παρά το γρήγορο προβάδισμα της Hellas Direct με τον …γεννημένο γκολτζή Μάνο Φώτη, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Υδρόγειος γύρισε το ματς σε 3’1 με τον Δημήτρη Φεγγερό να είναι καθοριστικός με τα δύο γκολ που σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο.