Επικό ντέρμπι από τα …παλιά με την Επιθεώρηση Φουφόπουλου να επικρατεί με ανατροπή της Ευρωπαϊκής πίστης και να κάνει άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης και της απευθείας πρόκρισης στους ημιτελικούς των play off του ΠΑΣΦΕ…

Φουφόπουλος  –  Ευρωπαϊκή πίστη    5-2

Το ‘‘τέλειο‘‘ παιχνίδι έκανε η Ευρωπαϊκή πίστη για περισσότερο από ένα ημίχρονο απέναντι σε μία ανώτερη ομάδα που όμως για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού είχε την τύχη κόντρα αλλά και έναν αντίπαλο που τακτικά την είχε ‘‘κλειδώσει‘‘ σε σημαντικό βαθμό.  Παρά το γενναίο παιχνίδι της Ευρωπαϊκής, ο Φουφόπουλος έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Δύο απίστευτα δοκάρια από Βέρβερη και Τουμπακάρη αλλά και τουλάχιστον τρεις ακόμα κλασικές ευκαιρίες με τον ‘‘κέρβερο‘‘ Μηνά Τζωρτάκη να έχει …κατεβάσει τα ρολά! Στο β’ ημίχρονο μάλιστα οι πρωταθλητές του 2019 προηγήθηκαν και με 2-0 (κι ενώ ο Τουμπακάρης είχε και τρίτο δοκάρι για τον Φουφόπουλο!) παίζοντας ιδανικά το πλάνο του ‘‘κλεφτοπόλεμου‘‘ και των αντεπιθέσεων εκθέτοντας την άμυνα των ‘‘γαλάζιων‘‘. Όλα αυτά μέχρι το …θερμό επεισόδιο του δευτέρου μέρους που έφερε την αποβολή των Βισβίκη (ΕΥΡ) , Φερμελή (ΦΟΥ) αλλά παράλληλα άλλαξε όλο το κλίμα· στο τερέν και  την ψυχολογία του ματς. Η Ευρωπαϊκή πίστη έχασε το καθαρό μυαλό και την αυτοσυγκέντρωσή της με τον Φουφόπουλο να ‘‘εκτελεί‘‘ ψυχρά και να φτάνει στο τελικό και ευρύ 5-2. Σημείο – κλειδί του ματς το γρήγορο τέρμα του Ουίλι Βέρβερη μόλις ένα λεπτό μετά το 0-2 καθώς ήταν το γκολ που γέμισε αυτοπεποίθηση στους νικητές ενώ παράλληλα ‘‘χάλασε το μυαλό‘‘ των ηττημένων και ήταν το σύνθημα για την μεγάλη αντεπίθεση που έφερε τη διατήρηση του απόλυτου των πρωτοπόρων της βαθμολογίας (27β. σε 9 αγώνες)