Επανέλαβαν το σενάριο του περσινού τελικού κι έμειναν στην ισοπαλία Υδρόγειος και ERGO, με νίκη έκανα “ποδαρικό” στη νέα σεζόν Φουφόπουλος, Allianz και Hellas direct

Η κληρωτίδα τα έφερε έτσι ώστε την 1η αγωνιστική να αναμετρηθούν οι δύο ομάδες που πέρσι έφτασαν στον τελικό του πρωταθλήματος! Από το ξεκίνημα του ματς αιφνιδίασε η Υδρόγειος που μετά από λάθος των αντιπάλων αμυντικών προηγήθηκαν με τον Ορέστη Φεγγερό. Η ERGO άρχισε άμεσα να …πολιορκεί και να χάνει διαδοχικές ευκαιρίες αλλά η …οβίδα του Κώστα Δώρα έκανε το 2-0 για την τυπικά γηπεδούχο. Και πάλι δεν απογοητεύτηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι που ήταν πολύ ψύχραιμοι στην κυκλοφορία της μπάλας ασκώντας πίεση και καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσουν σε 2-2 επαναλαμβάνοντας το ίδιο …σενάριο με τον τελικό του περσινού πρωταθλήματος οταν πάλι είχαν επιστρέψει από 0-2 για να κατακτήσουν τον τίτλο στα πέναλτι!

Ποδαρικό με το δεξί για τη Generali που με ένα καλό και οργανωμένο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί απέναντι στην Howden με 2-0 και να βάλει βάσεις νίκης. Στο δεύτερο μέρος η Howden ανέβασε την απόδοσή της, πήρε μέτρα στο γήπεδο, μείωσε σε 2-1 και πίεσε για την ισοφάριση αν και η Generali θα μπορούσε κι αυτή να έχει ‘‘κλειδώσει‘‘ τη νίκη με τρίτο γκολ στην κόντρα επίθεση…

Δίκαιη νίκη πήρε η Hellas direct επί της Marsh μπαίνοντας καλύτερα στο ματς φτάνοντας σε ένα γρήγορο 2-0, άμεση απάντηση της Marsh που ισοφάρισε 2-2 και νέο προβάδισμα για τη direct που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 3-2. Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε και έφτασε στο εμφατικό 6-2 αφού η Marsh έμεινε από δυνάμεις. Τέλος πιο άνετα επικράτησαν Φουφόπουλος (3-1 με MVP Ουίλι Βέρβερη) και Allianz (7-1 με επτά διαφορετικούς σκόρερς!) απέναντι σε NN Hellas και Mondial αντίστοιχα με τις τελευταίες να παρουσιάζονται πιο ανέτοιμες αγωνιστικά συγκριτικά με τους αντιπάλους τους