ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ (26/04/17)

από | Μάι 2, 2017

ΑΧΑ – ERGO 4-9

Η πιο … πλήρης ERGO της φετινής περιόδου εμφανίστηκε στον ημιτελικό αποφασισμένη για όλα και με πολύ θέληση και πάθος για τη νίκη-πρόκριση για τον μεγάλο τελικό. Η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος αυτήν την εποχή έδειξε από το πρώτο …δευτερόλεπτο την ανωτερότητα της την ώρα που η ΑΧΑ σωματικά και κυρίως πνευματικά δεν φάνηκε έτοιμη για ένα τέτοιας κρισιμότητας ματς. Κάτι που φάνηκε χαρακτηριστικά από τα “φτηνά” της λάθη σε κέντρο και άμυνα. Έστω κι έτσι όμως με την είσοδο του Ηλία Ασημακόπουλου (στο 0-1) κατάφερε να ισορροπήσει ελαφρώς την κατάσταση και να ισοφαρίσει με τον Χατζηνίδη. Όμως η ERGO βρέθηκε στην καλύτερη βραδιά της ως τώρα στη σεζόν και με ένα μίνι ξέσπασμα στο φινάλε του πρώτου μέρους προηγήθηκε μέχρι και 4-1. Η ψυχολογία όσο η ώρα περνούσε βάραινε τα πόδια των ποδοσφαιριστών της ΑΧΑ που δεν κατάφερε ποτέ να πλησιάσει στο σκορ με την ομάδα της ERGO να προκρίνεται πανάξια στον τελικό προσφέροντας γκολ και …θέματα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΙΣΤΗ 4-4 (4-2 pens)

Σε “θρίλερ” εξελίχτηκε ο δεύτερος χρονικά ημιτελικός με τον νικητή της βραδιάς να ξεχωρίζει στις λεπτομέρειες και την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Η Ευρωπαϊκή Πίστη έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, να κυκλοφορεί πιο σωστά τη μπάλα στο ξεκίνημα αλλά κι η Εθνική Ασφαλιστική έχει αποδείξει πως είναι δυνατή και ανταγωνιστική ομάδα και παρότι έμεινε πίσω στο σκορ, το γύρισε εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά των περσινών πρωταθλητών, προηγούμενη μέχρι και με 3-1. Κάπου εκεί ανέβηκε …κατακόρυφα η ένταση σε ένα ματς που είχε και δύο αποβολές (μία εκατέρωθεν) με την Ευρωπαϊκή Πίστη να εκμεταλλεύεται το momentum και να προηγείται 4-3, προτού δεχτεί την ισοφάριση πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα χάθηκαν …τρελές ευκαιρίες εκατέρωθεν με το ματς να πηγαίνει στην παράταση όπου πλέον η κούραση και ο φόβος να μην δεχτούν γκολ έκανε τις ομάδες επιφυλακτικές. Στην διαδικασία των πέναλτι η Εθνική Ασφαλιστική με τέσσερα γκολ σε ισάριθμες εκτελέσεις πήρε το εισιτήριο για τον τελικό επικρατώντας με 4-2 της Ευρωπαϊκής Πίστης που δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον περσινό της τίτλο.