Μετά από πολλά χρόνια αναμονής η Εθνική Ασφαλιστική ανέβηκε στο θρόνο κατακτώντας το πρωτάθλημα Ασφαλιστικών εταιρειών για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η κορυφαία και πιο σταθερή ομάδα της φετινής περιόδου επικράτησε με 3-1 του Φουφόπουλου στο μεγάλο τελικό πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Την Τρίτη θέση στο φετινό ΠΑΣΦΕ κατέκτησε η ομάδα της ERGO επίσης με ανατροπή…

Οι δύο καλύτερες ομάδες της φετινής σεζόν έφτασαν στον μεγάλο τελικό προκειμένου να διεκδικήσουν το τρόπαιο του πρωταθλητή. Τερμάτισαν στις δύο πρώτες θέσεις στην κανονική διάρκεια και παράλληλα έδειξαν στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση και ετοιμότητα στα πλέι οφ μετά την διακοπή λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού. Τελικά ο τίτλος κατέληξε στην ομάδα που τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, δηλαδή την Εθνιλή Ασφαλιστική που φτάνει στον δεύτερο τίτλο της ιστορίας της μετά το κύπελλο ΠΑΣΦΕ του 2017.

Στο πρώτο ημίχρονο του τελικού ο Φουφόπουλος έδειχνε περισσότερο οργανωμένος ως σύνολο μέσα στο τερέν, έχασε περισσότερες ευκαιρίες και μετά το δοκάρι στο απευθείας φάουλ του Κτενιαδάκη στο φινάλε του ημιχρόνου, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον κορυφαίο παίκτη του φετινού πρωταθλήματος Κίμωνα Τουμπακάρη. Το προβάδισμα των πρωταθλητών 2018 ήρθε σχεδόν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προκειμένου να αποδώσει δικαιοσύνη με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό έμοιαζε παρόμοιο μέχρι τη στιγμή που αποχώρησε με τραυματισμό στη γάμπα ο Νίκος Μουστάκης που είχε κερδίσει πολλές μονομαχίες μέχρι εκείνο το σημείο βοηθώντας την ομάδα του να έχει περισσότερη κατοχή της μπάλας και γενικά να κερδίζει τις εντυπώσεις. Πολύ περισσότερο όμως το σκηνικό άλλαξε δύο λεπτά αργότερα μετά την (αυστηρή) αποβολή του Ουίλιαμ Βέρβερη (πρώτος σκόρερ και στο φετινό πρωτάθλημα με 21 γκολ) με δεύτερη κίτρινη κάρτα με τα δεδομένα στον τελικό να είναι πλέον εντελώς διαφορετικά. Ο Τουμπακάρης έμοιαζε να παλεύει μόνος του καθώς η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό χάθηκαν από πλευράς Φουφόπουλου δίνοντας την θέση τους στον εκνευρισμό και το άγχος.

Ισοφάριση με τον Γιάννη Τακτικό για τους ‘‘μπλε‘‘ και σχεδόν στο …καπάκι το προβάδισμα με τον Κώστα Καρακικέ που φέτος στα κρίσιμα νοκ άουτ βοήθησε την ομάδα του με δύο πολύ κρίσιμα γκολ (και στα δύο πρώτα γκολ οι ασίστ από τον Γεράσιμο Μπόγρη). Πλέον η Εθνική Ασφαλιστική είχε πάρει το οριακό προβάδισμα στο σκορ αλλά το ξεκάθαρο αβαντάζ στην ψυχολογία του τελικού με αποτέλεσμα να φτάσει και σε τρίτο γκολ με τον Ηλία Τσαφαρά που σε μία ιδανική κόντρα επίθεση εκτέλεσε χωρίς χρονοτριβή.  Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε με τους ‘‘μπλε‘‘ να φτάνουν στην κατάκτηση του πρώτου τους πρωταθλήματος ενώ ο Φουφόπουλος έχασε και πάλι σε τελικό (όπως πέρσι από την Ευρωπαϊκή πίστη) καταφέρνοντας ωστόσο να γίνει η πλέον επιτυχημένη ομάδα του ΠΑΣΦΕ την τριετία που παίρνει μέρος στο πρωτάθλημα έχοντας τρεις σερί τελικούς!

Στον μικρό τελικό η ERGO κατέκτησε την τρίτη θέση του φετινού πρωταθλήματος νικώντας την Eurolife που προηγήθηκε με τον Γιαννακάκη στις αρχές του β’ ημιχρόνου. Η ERGO πάντως άσκησε πίεση μετά το γκολ που δέχτηκε πετυχαίνοντας την ανατροπή με 2-1 χάρη στα γκολ των Χρονόπουλου και Πανόπουλου. Είναι και η ομάδα με την πιο σταθερή παρουσία σε τετράδα πρωταθλήματος στην οποία φτάνει ανελλιπώς την τελευταία τετραετία…