Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Ευρωπαϊκή πίστη κατέκτησε το πρωτάθλημα Ασφαλιστικών εταιριών (ΠΑΣΦΕ) με τη νίκη της 1-0 απέναντι στην Επιθεώρηση Γ.Φουφόπουλου στον μεγάλο τελικό της 14ης Μαϊου 2019 καταφέρνοντας να γίνει η πιο επιτυχημένη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης…

Για δεύτερη σερί χρονιά είχαμε το ίδιο ζευγάρι στον τελικό του πρωταθλήματος καθώς πέρσι ο Φουφόπουλος μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας είχε πανηγυρίσει το πρωτάθλημα στη διαδικασία των πέναλτι! Φέτος ήταν η …σειρά της Ευρωπαϊκής πίστης να ανεβεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να ξαναπιεί …σαμπάνια από την κούπα του πρωταθλητή αφού είχε στεφθεί πρωταθλήτρια και το 2016. Να θυμίσουμε επίσης ότο και την περσινή σεζόν εκτός από το χαμένο πρωτάθλημα, κατάφερε να κατακτήσει και το κύπελλο νικώντας στον τελικό την ΑΧΑ και πλέον μπορεί να υπερηφανεύεται ότι είναι η πλέον πετυχημένη ομάδα της ιστορίας…

Στον φετινό τελικό η Ευρωπαϊκή Πίστη ήταν ένα ..κλικ πιο έτοιμη και περισσότερο “διψασμένη” από την αντίπαλο της που το τελευταίο διάστημα είχε παρουσιάσει δείγματα κούρασης και κενά διαστήματα στην απόδοση της. Είχε και τιμωρημένο τον αμυντικό “ογκόλιθο” Σάββα Κυριακού και ήξερε ότι και σε αυτόν τον τελικό το “τεπόζιτο” θα της έφτασε …οριακά! Από το πρώτο λεπτό η Ευρωπαϊκή πίστη έδειχνε πως θα χτυπούσε την αντίπαλο της στον τομέα της ενέργειας, πίεσε από την πρώτη πάσα της άμυνας των πρωταθλητών 2018 και κατάφερε να απειλήσει αρκετές φορές την εστία του Ευαγγελάτου.

Το α’ ημίχρονο πέρασε …αναίμακτα για τις δύο ομάδες με τον Φουφόπουλο να ανεβάζει την απόδοση του στο β’ μέρος και να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η εικόνα του αγώνα άρχισε να διαφοροποιείται δίνοντας την εντύπωση πως ίσως θα μπορούσε ο Φουφόπουλος να είναι η ομάδα που θα ανοίξει το σκορ έστω και με σουτ από μακριά. Όμως μία ταχύτατη αντεπίθεση της Ευρ.πίστης περίπου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου έκρινε το νικητή: Ο Βαλάντης Δέδες έφυγε στην (τρεις με δύο) κόντρα επίθεση με πολύ ελεύθερο χώρο μπροστά του, πάσαρε την σωστή στιγμή τη μπάλα στον Αγγελο Χατζηπέρη που με κοντινό συρτό σουτ νίκησε Μουστάκη και Ευγαγγελάτο γράφοντας το 1-0.

Η σωματική κούραση μαζί με το πνευματικό “άδειασμα” των παικτών του Φουφόπουλου ήταν εμφανές από εκείνο το σημείο και μετά με τον Δέδε να έχει δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 2-0 στα τελευταία λεπτά! Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Χρήστου Κολοκυθά (με δεύτερο τον Γιώργο Σύρρο) βρήκε τους νικητές σε καθεστώς …έκστασης εξαιτίας της πέρα για πέρα δίκαιης νίκης τους που τους επανέφερε στην κορυφή τρία χρόνια μετά το πρώτο τους πρωτάθλημα (2016). Πολλά συγχαρητήρια στην Ευρωπαϊκή πίστη για την πανάξια …επανακατάληψη της κορυφής στο πρωτάθλημα Ασφαλιστικών Εταιριών!!!