Επιστροφή στους τίτλους μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια για την Επιθεώρηση Φουφόπουλου που μετά το πρωτάθλημα του 2018 κατέκτησε το κύπελλο Π.ΑΣΦ.Ε. της περιόδου 2021-22 κλείνοντας με εμφατικό και παράλληλα ιδανικό τρόπο την αγωνιστική περίοδο απέναντι σε μία άκρως ποιοτική ομάδα που δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά…

Φουφόπουλος – Allianz Trade   5-2 (ημίχρονο 3-1)

Πραγματικός τελικός που τα είχε …όλα! Άγχος, ένταση, δύναμη, τακτική, φάσεις, γκολ και εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από φιλάθλους – υποστηρικτές και των δύο ομάδων. Άλλωστε περίπου ένα μήνα πριν οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου με την Allianz Trade να επικρατεί με το …χορταστικό 5-4! Αυτή τη φορά το σενάριο ήταν διαφορετικό. Ο Φουφόπουλος έστω κι χωρίς τον καλύτερο του παίκτη (Τουμπακάρης, τραυματίας) εμφανίστηκε με πολλή περισσότερη συγκέντρωση, θέληση και κίνητρο και από το πρώτο λεπτό έδειχνε ότι ήθελε περισσότερο το κύπελλο από τον αντίπαλο που ήταν και ο κάτοχος του τροπαίου (2019-2020 με την ονομασία Euler Hermes).

H φάση – κλειδί του τελικού ίσως να ήταν το γρήγορο 2-1 που πέτυχε ο Ανδρέας Φερμελής (είχε σκοράρει και στο ματς των ομίλων κόντρα στην ίδια ομάδα) που πέτυχε αμέσως μετά την ισοφάριση του Κοσσιβάκη (είχε ανοίξει το σκορ ο Βέρβερης) και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ αλλα κυρίως την καλή ψυχολογία του Φουφόπουλου στο α’ ημίχρονο.  MVP του τελικού δικαιωματικά πρέπει να χαρακτηριστεί ο Ουίλι Βέρβερης που σημείωσε χατ – τρικ και ήταν …φονικός στα τελειώματα του!  Είχε πολλά χρόνια να χαμογελάσει σε τελικό καθώς σε παλιούτερους τελικούς πρωταθήματος είχε δύο αποβολές ενώ έχασε και τον φετινό λόγω τραυματισμού! Η …κακοδαιμονία όμως ήταν ‘‘γραφτό‘‘ να τελειώσει με εμφατικό τρόπο!

Σε τακτικό επίπεδο πάντως οι πολυτιμότεροι παίκτες των φετινών κυπελλούχων ήταν ο Νίκος Μουστάκης και ο Χρήστος Πελεκούδας που έδειξαν αξιοζήλευτη αμυντική προσήλωση εξουδετερώνοντας τα ατού των αντιπάλων. Στην αρχή ο Μουστάκης και στη συνέχεια ο Πελεκούδας ανέλαβαν με προσωπικό μαρκάρισμα τον χαρισματικό “killer” Πέτρο Χαλβατζή που ήταν ο νούμερο ένα κίνδυνος των αντιπάλων . Το ομαδικό “game plan” εφαρμόστηκε σχεδόν τέλεια με αποτέλεσμα να μην βρει χώρους ούτε ο Κάμιλ Στουτζιέννυ που στο ματς των ομίλων είχε πετύχει τέσσερα (!) γκολ εναντίον του Φουφόπουλου! Με αυτή την …ασφυξία χώρου και μαρκαρισμάτων μόνο ο Κοσσιβάκης βρήκε προβλημάτισε από την  Allianz Trade (πέτυχε δύο γκολ) αλλά οι τέλεια εκτελεσμένες αντεπιθέσεις των νικητών έφεραν το σκορ σε …θριαμβευτικά επίπεδα (προηγήθηκαν μέχρι και 5-1!) λίγο πριν το φινάλε του τελικού.

Έκτος συνολικά τελικός στην ιστορία της Επιθεώρησης Φουφόπουλου αλλά μόλις ο δεύτερος νικηφόρος (μετά το πρωτάθλημα του 2018 αλλά και τις ήττες στο πρωτάθλημα 2019, 2020, 2022 και στο κύπελλο του 2019).  Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στις δύο φιναλίστ του κυπέλλου που πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα και στα δύο φετινά μεταξύ τους ματς και που έδειξαν ότι και τις επόμενες σεζόν θα είναι μέσα στους διεκδικητές των τίτλων…