8η αγωνιστική (Τετάρτη 08.02.2017)

από | Φεβ 13, 2017

ΑΧΑ – ΕΡΕΙΣΜΑ 7-4

Τρίτη νίκη μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας για την ΑΧΑ που αν και με απουσίες και προβλήματα καθώς και την κούραση (είχε παίξει εν’ αναβολής αγώνα δύο ημέρες πριν!) πήρε την ουσία και το ζητούμενο που ήταν οι τρεις βαθμοί της νίκης με αποτέλεσμα να παραμένει μόνο της στην κορυφή του πίνακα. Και πάλι το γνωστό δίδυμο …. φωτιά Χατζηνίδη-Ασημακόπουλου βροντοφώναξε “παρών” δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του Στράτου Κεφαλά (που έπαιζε τερματοφύλακας!) απέναντι σε μία ομάδα που έδειξε ποιότητα και αξιόλογα πράγματα ιδιαίτερα επιθετικά και δημιουργικά.

ERGO – ΕΘΝ.ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ 4-4

Από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος με το δεύτερο ημίχρονο ιδιαίτερα να είναι και εντυπωσιακό αγωνιστικά και … ψυχοβγαλτικό για εκείνους που το παρακολούθησαν. Η ERGO προηγήθηκε νωρίς στο σκορ αλλά οι αμυντικές της αδυναμίες την έφεραν να κυνηγάει το σκορ φτάνοντας να χάνει μέχρι και 3-1 στο ημίχρονο! Η Εθνική Ασφαλιστική έβγαζε στο ίδιο διάστημα πολύ τρέξιμο και ενέργεια στο τερέν και δίκαια πήρε κεφάλι στο σκορ. Εντυπωσιακή αλλαγή στο δεύτερο μέρος με τον εξαιρετικό Αλέξανδρο Μπαρμπαλιά να κουβαλάει στις …πλάτες τους τους “κόκκινους” που έφτασαν να προηγούνται με 4-3 με τους “μπλε” να ισοφαρίζουν στο τελικό 4-4 με τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν το νικητήριο γκολ στο φινάλε (λίγο παραπάνω η ERGO) χωρίς αποτέλεσμα…

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ – ΦΑΝΤΑΣΙΑ 8-11

Με έναν … πεντάστερο Κώστα Καραδήμο (πέτυχε πέντε γκολ!) η Φαντασία συνέχισε την εξαιρετική φετινή της πορεία επικρατώντας με 11-8 και μένοντας μόλις έναν πόντο πίσω από την κορυφή. Έδωσε έμφαση στο επιθετικό κομμάτι (είναι μακράν η πιο παραγωγική ομάδα του πρωταθλήματος με 64 τέρματα αλλά και τρίτη χειρότερη άμυνα με 35 παθητικό!) αλλά σε γενικές γραμμές δεν ανησύχησε για τη νίκη απέναντι στους φιλότιμους επιθετικά ουραγούς της βαθμολογίας…