Η έλλειψη κινήτρου κάποιων ομάδων έπαιξε το ρόλο του στην 22η αγωνιστική  που ήταν η τελευταία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Δείτε τα ζευγάρια των προημιτελικών των play off του ΠΑΣΦΕ…

Η αναφορά περί έλλειψης κινήτρου έχει να κάνει κυρίως στην ήττα της πρωτοπόρου Υδρογείου από την ολοένα και πιο …ετοιμοπόλεμη ενόψει πλέι οφ Εθνική ασφαλιστική που σε ένα ιδιαιτέρως θεαματικό ματς. Ανάλογη περίπτωση και το Φουφόπουλος – Marsh 2-3 με τους περσινούς νταμπλούχους ΠΑΣΦΕ να μην έχουν και κανέναν …υπερβάλλοντα ζήλο να παίξουν άμυνα!

Δίκαιη η νίκη της ERGO απέναντι στην Hellas direct που δεν μπόρεσε ποτέ να προηγηθει στο σκορ, εύκολο βράδυ για την Generali που έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο (2-1 στην ανάπαυλα) φτάνοντας στο ευρύ 5-1 κοντρα στη Howden. Τέλος συγκλονιστικό φινάλε είχε η νίκη της Mondial με 6-5 κοντρα στην Allianz/Ευρ.πίστη η οποία αν και έχανε με 4-0 στο πρώτο ημίχρονο (“φουλ” απουσίες πάλι), στο β’ έκανε …κατάθεση ψυχής και παραλίγο να σώσει έστω τον βαθμό…

Tα αποτελεσματα 22ης αγωνιστικής ΠΑΣΦΕ

Φουφοπουλος  – Marsh  2-3 (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

Generali – Howden  5-1   (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

Allianz/Ευρ.Πιστη  – Mondial  5-6   (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

Υδρόγειος  – Εθνική ασφαλιστική 2-3   (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

ERGO  – Hellas direct  3-2   (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΙ ΟΦ ΠΑΣΦΕ 2024 (15.04.24):

Υδρόγειος   – Hellas direct  (1)

ERGO  – Mondial  (2)

Φουφοπουλος  – Εθνική ασφαλιστική  (3)

Allianz/Ευρ.Πιστη  – Generali  (4)

(Διασταυρώσεις ημιτελικών: 1 – 4    /     2 – 3)

(Τελικος 9ης θέσης: Hellas direct – Howden)

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΑ PLAY OFFS

Υπενθυμίζουμε οτι ομάδες που αναγράφονται πρώτες στους παραπανω προημιτελικους, τερμάτισαν ψηλότερα στη “regular season” και θα είναι τυπικά γηπεδούχες στην προημιτελική φάση των play offs (το ιδιο ισχύει και στον τελικό 9ης θέσης) και θα έχουν το “μαξιλάρι ασφαλείας” που προβλέπει ο κανονισμος:  Με μια νίκη (στην ισοπαλία πάει κατευθείαν πέναλτι) προκρίνονται απευθείας στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Αν όμως νικήσει η ομάδα που τερμάτισε πιο κάτω και αναγράφεται παραπάνω ως τυπικά φιλοξενουμενη, τότε θα γίνει και επαναληπτικός προημιτελικος (εκεί ΘΑ ΕΧΕΙ παράταση και αν χρειαστεί και διαδικασία πέναλτι) με το νικητή να περνάει στον ημιτελικό. Οι ημιτελικοί είναι μονοί με δυνατότητα παράτασης και πέναλτι, κάτι που ισχύει και για τον τελικό.