Επιθεώρηση Φουφόπουλου, Mondial και Generali ήταν οι ομάδες που χαμογέλασαν πρώτες στο ξεκίνημα του νέου έτους…

Εμφατική νίκη Φουφόπουλου στο μεγάλο “εμφύλιο” ντέρμπι της βραδιάς που για περίπου ενάμιση ημίχρονο ήταν παραπάνω από αμφίρροπο. Το ισόπαλο 1-1 στην ανάπαυλα έλεγε την αλήθεια σε ότι αφορά στις… ισορροπίες δυνάμεων στο τερέν με εκατέρωθεν επιθετικό παιχνίδι, με ένταση , δύναμη και δίψα για τη νίκη. Στο 2-1 που σημείωσε ο Βαγγέλης Ορμυλιώτης στο δεύτερο μέρος ήταν και το καθοριστικό που έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ των νικητών και μετά το 3-1 του Ανδρέα Φερμελή ήταν δύσκολο και σωματικά και ψυχολογικά για την Εθνική να αντιδράσει καθώς έμεινε απο ενέργεια ελλείψει αλλαγών από τον πάγκο.

“Καταιγιστική” στο πρώτο μέρος η Mondial έκανε επιθέσεις …κατά ρυπάς φτάνοντας μέχρι το 5-1 αλλά κάπου εκεί ήρθε η …χαλάρωση. Μείωσε 5-3 στο ημίχρονο η Howden που εμφάνισε ποιοτική δημιουργία στο παιχνίδι της αλλά ήταν δύσκολο και με δεδομένη την κούραση του β’ ημιχρόνου να ολοκληρώσει μία σχεδόν …υπερβατική ανατροπή. Τέλος χάρη στο “χρυσό” γκολ του Κώστα Παπαϊωάννου στο δεύτερο ημίχρονο η Generali συνέχισε την παραπάνω από εξαιρετική φετινή της πορεία, σε ένα σε γενικές γραμμές ισορροπημένο ματς με την Hellas direct φέτος να μην έχει το εύκολο γκολ και να της στοιχίζει σε άλλο ένα παιχνίδι στη σεζόν…

Mondial – Howden 6-4 (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

Generali – Hellas direct 1-0 (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

Φουφόπουλος – Εθνική ασφαλιστική 5-1 (ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ)

Allianz/Ευρ.πίστη – Carglass 3-0 Α/Α

ERGO – Υδρόγειος 0-3 Α/Α