Πρόκριση …θρίλερ της Εθνικής ασφαλιστικής απέναντι την ηρωϊκή Hellas Direct, επιστροφή σε ημιτελικό για τη Generali, δια …πυρός και σιδήρου η Ευρωπαϊκή πίστη πέρασε την άξια ERGO. Έτοιμα τα ζευγάρια των ημιτελικών της 9ης Μαϊου…

Ευρωπαϊκή πίστη  –  ERGO   3-2

Τρομερό ματς με αγωνία, δύναμη, συγκινήσεις, εναλλαγές και αγχωτικό φινάλε. Η ERGO μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα 1-0 με το γκολ του Παναγιώτη Στεφάνου μετά από ωραίο και γρήγορο συνδιασμό των συμπαικτών του. Ο κορυφαίος του γηπέδου Άγγελος Βισβίκης ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Ευρωπαϊκή πίστη είχε ξεκάθαρη εικόνα υπεροχής στο τερέν χάνοντας εντυπωσιακές ευκαιρίες (δύο δοκάρια Βισβίκης, ένα Λ.Πρίφτης αμφότεροι σκόρερς του ματς!) και τελικά έφτασε δίκαια στην επικράτηση με το τελικό 3-2. Βεβαίως η βραδιά θα μπορούσε να είναι πιο αγωνιώδης αν δεν υπήρχε κάτω από τα δοκάρια των νικητών ο εκπληκτικός Μηνάς Τζωρτζάκης που έκανε σωτήριες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά του συγκλονιστικού ματς!

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Εθνική ασφαλιστική   –  Hellas direct   4-4  (11-10 στα πεναλτι)

Απίστευτο παιχνίδι που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι σε ένα ζευγάρι που υποτίθεται πως θα ήταν το λιγότερο ενδιαφέρον των προημιτελικών! Θεωρητική και μόνο η ανωτερότητα των πρωταθλητών ΠΑΣΦΕ 2020 (Εθν.Ασφαλιστική) που ωστόσο δεν έδειξε τη συγκέντρωση, τη σοβαρότητα και την ομαδικότητα που απαιτεί ένας προημιτελικός. Η Hellas Direct έκανε ίσως το καλύτερο φετινό της ματς και κάπως έτσι φτάσαμε σε ένα φανταστικό 4-4 με …ενδιαφέρουσα διακύμανση (0-1, 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, 3-1, 3-3, 4-3, 4-4) καθώς μετά το 3-1 οι νικητές θεώρησαν πως η υπόθεση πρόκριση είχε κριθεί αλλά ….διαψεύστηκαν πανηγυρικά! Στη διαδικασία των πέναλτι η Εθνική ασφαλιστική ήταν απλώς πιο τυχερή επικρατώντας με 11-10 και αποφεύγοντας στο …τσακ τον επαναληπτικό προημιτελικό. Η Hellas Direct έδειξε σε ακόμα μία βραδιά την αγωνιστική της άνοδο και έδωσε ….υποσχέσεις ενόψει του επερχόμενου κυπέλλου…

Insurance MarketGenerali  2-4   /  1-2)

Ανατροπή δεδομένων και μεγάλη πρόκριση Generali στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα που χτυπήθηκε από τους τραυματισμούς. Στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό η Generali επιβεβαίωσε την φετινή της εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και επικράτησε με 4-2. Eνα πολύ μοιρασμένο και αμφίρροπο πρώτο μέρος (δοκάρι ο Μήτρος για την Insurance, τρεις κλασικές ευκαιρίες ο Ν.Θεοδωρής για την Generali, 1-1 στην ανάπαυλα) και ένα δεύτερο ημίχρονο (άλλο ένα μεγάλο ματς Ηλία Ασημακόπουλου) που έδειξε τη διαφορά δυνάμεων ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Insurance Market …ξεμένει από ‘‘κάυσιμα‘‘ και λόγω τραυματισμών σημαντικών παικτών. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Ο δεύτερος προημιτελικός που διεξήχθη μία εβδομάδα αργότερα ήταν ακόμα ένα παιχνίδι που η Generali έδειξε τη συμπαγή και οργανωμένη εικόνα που μας έχει συνηθίσει φέτος με αποτέλεσμα να πάρει άλλη μία σημαντική νίκη, την πιο βαρυσήμαντη ίσως των τελευταίων ετών! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιώργος Μακρόπουλος που αποτελεί βαρόμετρο για την ομάδα του και στην πιο κρίσιμη ως τώρα βραδιά της σεζόν σημείωσε και τα δύο κρίσιμα γκολ της αναμέτρησης. Από την άλλη μεριά το …πυρηνικό όπλο ‘‘Τζεμόπουλος‘‘ δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του κι έτσι η Insurance Market (που είχε ανοίξει το σκορ με τον Λουκά Κορμάζογλου) δεν μπόρεσε να βρει γκολ ισοφάρισης στο πιο καθοριστικό ματς της σεζόν που ίσως με βάση την εικόνα του να έπρεπε να πάει στην παράταση.   ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

(Ο Φουφόπουλος δεν συμμετείχε στους προημιτελικούς καθώς είχε τερματίσιε στη  1η θέση της κανονικής περιόδου και προκρίθηκε απευθείας στον ημιτελικό)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΔΕΥΤΕΡΑ 09 ΜΑΪΟΥ 2022)

Με βάση την τελική κατάταξη των ομάδων στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος (οι διασταυρώσεις μετά τους προημιτελικούς προέβλεπαν ο πρώτος να παίξει με τον τέταρτο και ο δεύτερος με τον τρίτο)

20:45  ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ – GENERALI

21:45  ΦΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΙΣΤΗ