Μία καθαρή νίκη και ένα ‘‘θρίλερ‘‘ περιελάμβανε το …μενού των ημιτελικών του κυπέλλου Π.ΑΣΦ.Ε. με την κάτοχο του τροπαίου Allianz Trade να παίζει στον τελικό με τον Φουφόπουλο την προσεχή Δευτέρα με στόχο να υπερασπιστεί τα κεκτημένα του 2020 κόντρα σε μία ομάδα που αναζητεί τον πρώτο της τίτλο μετά από τέσσερα χρόνια!

Φουφόπουλος – Εθνική ασφαλιστική  1-0

Νευρικό παιχνίδι όπως …αρμόζει σε τέτοιας σπουδαιότητας ντέρμπι! Παράλληλα αποδείχτηκε και η …εκδίκηση της Επιθεώρησης Φουφόπουλου για την ήττα της στον τελικό του πρωταθλήματος από την Εθνική Ασφαλιστική. Ένα ματς πολύ κλειστό με τις τακτικές και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το θέαμα να περνάει σε …δεύτερη μοίρα. Ελάχιστες φάσεις μέχρι τα μισά του α’ ημιχρόνου με τον Φουφόπουλο σιγά σιγά να βρίσκει ρυθμό και να απειλεί με δοκάρι από τον Τουμπακάρη ενώ η Εθνική ασφαλιστική στο ίδιο διάστημα είχε χάσει το καθαρό μυαλό της κάτι που επιδεινώθηκε με την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε (για αποστέρηση προφανούς ευκαιρίας αντιπάλου παίκτη) ο Ηλίας Τσούλος. Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Φερμελής άνοιξε το σκορ για τους νικητές μετά από πίεση και κλέψιμο της μπάλας από μία άμυνα της Εθνικής που δεν ενέπνεε σιγουριά. Σιγά σιγά όμως οι …back to back πρωταθλητές (και με την άφιξη των …αργοπορημένων!) αύξησαν την επιθετικότητα τους χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες (μεταξύ αυτών και τα δύο δοκάρια από Τακτικό και Καρακικέ) για το 1-1 που …δεν ήρθε ποτέ με τους παίκτες του Φουφόπουλου να πανηγυρίζουν στο τέλος μία μεγάλη νίκη – πρόκριση στον τελικό!

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Allianz TradeERGO  7-3

Κι όμως για σχεδόν ενάμιση ημίχρονο ήταν ένας αμφίρροπος ημιτελικός με σασπένς και αγωνία! Η Allianz Trade είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον έλεγχο της κατάστασης και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ ενώ η  ERGO την έφτασε ουκ ολίγες φορές στα …όρια της! 2-1 σκορ ημιχρόνου και 3-2 μέχρι το 35’ όταν και οι κάτοχοι του κυπέλλου έχοντας σε ‘‘μαγική‘‘ βραδιά τον …διαστημικό Πέτρο Χαλβατζή που σημείωσε πέντε γκολ (!!!) πάτησαν το γκάζι και …αντίο! Πολύ γρήγορη κυκλοφορία μπάλας, παίκτες με ποιότητα και εξαιρετική φυσική κατάσταση ήταν το παζλ που συνέθεσε άλλη μία νίκη της Allianz Trade η οποία ως τώρα έχει παίξει το καλύτερο ποδόσφαιρο στον θεσμό του φετινού κυπέλλου και φαντάζει ως το μεγάλο φαβορί και τη φετινή σεζόν…