Η “νεοφώτιστη” ομάδα του Φουφόπουλου αναδείχτηκε πρωταθλήτρια ΠΑΣΦΕ 2017-18 μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό όπου επικράτησε με 7-6 (1-1 κανονικός αγώνας) την φετινή κυπελλούχο ΠΑΣΦΕ Ευρωπαϊκή Πίστη! Την τριτη θέση κατέκτησε η ομάδα της Εθνικής Ασφαλιστικής…

Φουφόπουλος – Ευρωπαϊκή Πίστη 1-1 (7-6 πεναλτι)

Στην πρώτη της συμμετοχή στο πρωτάθλημα η “Επιθεώρηση Φουφόπουλος” πήρε τον τίτλο του Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιριών νικώντας στα πέναλτι με 7-6 την Ευρωπαϊκή Πίστη (πρωταθλήτρια 2016). Ανδρέας Φερμελής για τους νικητές και Νίκος Κομπόγιωργας για τους ηττεμένους οι σκορερς του 50λεπτου (σύντομα θα ανημερωθούν τα πλήρη σχόλια). Οι νικητές της βραδιάς αιφνιδίασαν με γκολ μόλις στο πρώτο λεπτά μετά από λάθος της άμυνας των “μπλε” με τον Φερμελή να μην …συγχωρεί και να γράφει το 1-0. Σιγά σιγά η Ευρωπαϊκή Πίστη άρχισε να πιέζει για την ισοφάριση, μία πίεση που όσο κυλούσε ο χρόνος γινόταν ασφυκτική, πολύ περισσότερο και μετά την αποβολη (με δεύτερη κίτρινη) του …αρχισκόρερ του Φουφόπουλου, Ουίλιαμ Βέρβερη.

Η ισοφάριση ήρθε για τους φετινούς κυπελλούχους με το γκολ του Νίκου Κομπόγιωργα (4′ πριν το τέλος!) μετά από ενέργεια του Βασίλη Κανδρή (είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος) από τα δεξιά. Μάλιστα η Ευρωπαϊκή Πίστη …άγγιξε το νταμπλ με το πέναλτι που κέρδισε στο τελευταίο λεπτό. Ο …ήρωας της βραδιάς όμως Πέτρος Ευαγγελάτος απέκρουσε το πέναλτι του “κάπτεν” Βαλάντη Δέδε και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση και τελικά στα πέναλτι όπου η …θεά τύχη αποφάσισε …Φουφόπουλος (οπως και στον ημιτελικό με την ERGO)! Πολλά συγχαρητήρια στους νέους πρωταθλητές ΠΑΣΦΕ!

Τα πέναλτι: Κομπόγιωργας 1-0, Φερμελής 1-1, Λ.Πρίφτης 2-1, Μουστάκης 2-2, Κανδρής 3-2, Κτενιαδάκης 3-3, Δέδες 4-3, Ευαγγελάτος 4-4, Λυμπερόπουλος 5-4, Δρίβας 5-5, Μπολοκούτας 6-5, Κυριακού 6-6, Χατζηπέρης δοκάρι, Θαλασσινός 6-7!

Να σημειωθεί ότι την απονομή στον πρωταθλητή έκανε ο παλιός άσος του Ολυμπιακού και της εθνικής ομάδας Θοδωρής Παχατουρίδης. Το κύπελλο της 3ης θέσης παρέδωσε ο διευθυντής της Ευρ.Πίστης Τάσος Βαρδαξόγλου

Δείτε το φύλλο αγώνα

Εθνική Ασφαλιστική – ERGO 2-2 (3-0 πέναλτι)

Πολύ ωραίο ματς ο μικρός τελικός με την Εθνική Ασφαλιστική να προηγείται στο πρώτο μέρος με 1-0 αλλά με την ERGO να απαντάει …δραστικά και να γυρίζει το σκορ προηγούμενη στο δεύτερο μέρος με 2-1 με το τελικό σκορ να ειναι το 2-2 (δύο δοκάρια η Εθν.Ασφαλιστική με Κουβαρδά και Γάτο) που δεν άλλαξε ούτε στην παράταση με τους “μπλε” να επικρατούν εύκολα στα πέναλτι (με τον ίδιο τρόπο η ERGO είχε μείνει εκτός τελικού!)

Τα πέναλτι: Καρακικές 1-0, Θ.Κούκιος άουτ, Γάτος 2-0, Χορταριάς απόκρουση, Σπ.Παπαδόπουλος 3-0, Κουγιού απόκρουση.

Nα θυμίσουμε πως διαιτητής των δύο τελικών ήταν ο Χρήστος Κολοκυθάς (πρώην διατητής FIFA) με βοηθό τον Γιώργο Σύρρο