Απίστευτες ανατροπές για τις δύο περσινές φιναλίστ του πρωταθλήματος Φουφόπουλο και Ευρωπαϊκή Πίστη που ήταν πίσω στο ημίχρονο αλλά γύρισαν πολύ δύσκολα ματς. Ματσάρα το ERGO – Allianz με νικητή τον πρώτο, τρίποντο …τακτικής από Εθνική Ασφαλιστική!

Φουφόπουλος – AXA 4-3

Πολύ δυνατό και γρήγορο ματς ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες. Πραγματικός αγώνας επιπέδου τελικού που έδειξε οτι η ΑΧΑ αργά αλλά σταθερά ανεβαίνει σε αγωνιστική απόδοση και στόχους. Μάλιστα στο πρώτο μέρος αν και άφησε γήπεδο στον αντίπαλο της, είχε εξαιρετικά ώριμη παρουσία με κλειστούς χώρους και γρήγορες αντεπιθέσεις προηγούμενη με 2-1. Αν ήταν μάλιστα πιο προσεκτική σε κάποιες τελικές πάσες θα είχε αποκτήσει μεγαλύτερο προβάδισμα στο σκορ. Ο Φουφόπουλος με …αύρα πρωταθλητή κατάφερε να το γυρίσει στο δεύτερο ημίχρονο με όπλα την υπομονή και την καλή κυκλοφορία μπάλας με πρωταγωνιστική τον “μπόμπερ” Βέρβερη που σημείωσε χατ τρικ. Ισως κάτι παραπάνω άξιζε συνολικά η ΑΧΑ αλλά δεν της φταίει κανείς πλην του …εαυτού της.

Δείτε το φύλλο αγώνος

METLIFEΕυρωπαϊκή Πίστη 2-3

Ματς με δύο διαφορετικές όψεις και παραστάσεις. Στο πρώτο μέρος η εντυπωσιακή Metlife παρουσιάστηκε πειθαρχημένη και με καθαρό μυαλό προηγούμενη στο σκορ με 2-0 και δείχνοντας ξεκάθαρη …παράσταση νίκης! Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν βγαλμένο από εντελώς άλλο …ανέκδοτο! Η Ευρωπαϊκή Πίστη δεν παρατάει ποτέ την μάχη, είναι ομάδα “σμιλεμένη” μέσα από δυσκολίες και αντιξοότητες και κατάφερε ένα ακόμη ποδοσφαιρικό …έπος! Εστω κι αν δεν είχέ τον πιο φρομαρισμένο παίκτη της αυτήν την εποχή Βασίλη Κανδρή (συν την απουδία του Δέδε) γύρισε το ματς χτυπ’ωντας σε καίρια σημαία του αγώνα. Σε ρόλο …Κανδρή ο “διαστημικός” Λεωνίδας Πρίφτης που σημείωσε δύο γκολ (μεταξύ αυτών το νικητήριο τρίτο τρία λεπτά πριν το φινάλε). Τα πολλά νεύρα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο καθοριστικός παράγοντας που οι “μπλε” υπέστησαν την ολική ανατροπή μην μπορώντας τελικά να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας…

Εθνική Ασφαλιστική – Eurolife 3-1

Επαγγελματική”νίκη για την Εθνική Ασφαλιστική με τους κυπελλούχους 2017 να έχουν για άλλη μία βραδιά έναν εξαιρετικό Γεράσιμο Μπόγρη που σημείωσε δύο γκολ και οδήγησε την ομάδα του στην επιτυχία. Η Eurolife είχε πολύ καλή αγωνιστική εικόνα και την μπάλα στα πόδια της στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, όμως δεν είχε λύσεις στις ταχύτατες κόντρα επιθέσεις των αντιπάλων που έπαιζαν έξυπνα και με πολλούς παίκτες πίσω από τη μπάλα “χτυπώντας” τις κατάλληλες στιγμές για να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

AllianzERGO 3-4

Φανταστικό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο (3-3) που έγιναν …σχεδόν τα πάντα με την ERGO να βρίσκεται συνήθως μπροστά στο σκορ αλλά και την παθιασμένη Allianz να απαντάει σχετικά γρήγορα. Τελικά η νίκη ήρθε στα σημεία για τους πρωταθλητές του 2017 που είχαν έναν Δήμο Πολυμενίδη σε …οργιάζουσα κατάσταση (τον μάθαμε ως τερματοφύλακα αλλά μας έδειξε ότι είναι και δεινός εκτελεστής!) να σημειώνει τρία γκολ και να εξελίσσεται σε πολυτιμότερο της αναμέτρησης!