Δύο … ομόσταυλοι θα μονομαχήσουν για τον τίτλο του πρωταθλητή ΠΑΣΦΕ 2019-20 καθώς Εθνική Ασφαλιστική και Φουφόπουλος ήταν οι μεγάλοι νικητές των δύο ημιτελικών κόντρα σε Eurolife και ERGO αντίστοιχα…

Η Εθνική Ασφαλιστική επιστρέφει σε μεγάλο τελικό πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια καθώς το 2017 (χρονιά κατά την οποία είχε πάρει το κύπελλο ΠΑΣΦΕ) οι παίκτες της είχαν χάσει το τρόπαιο στις …καθυστερήσεις!  Όσο για την ομάδα του Φουφόπουλου, καταφέρνει να προκριθεί για τρίτη σερί χρονιά στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος έχοντας κατακτήσει τον τίτλο το 2018 και χάνοντας τον περσινό…

Πρώτος χρονικά ημιτελικός ήταν εκείνος του Φουφόπουλου με την ERGO. Μόλις στο 2ο λεπτό ο πρωταγωνιστής του αγώνα Κίμων Τουμπακάρης άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος ένα κενό στην αντίπαλη άμυνα. Λίγο μετά ο ίδιος πέτυχε ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση γκολ κάνοντας το 2-0 δίνοντας μία πολύ …συγκεκριμένη κατεύθυνση στον ημιτελικό. Η ERGO συνήλθε από αυτά τα δύο γκολ και έβαλε τη μπάλα κάτω δημιουργώντας καλές φάσεις για γκολ αλλά ο κίπερ του Φουφόπουλου Πέτρος Ευαγγελάτος ήταν εντυπωσιακός! Ο ‘‘σεληνιασμένος‘‘ Τουμπακάρης σκόραρε ξανα για το 3-0 αλλά ενα λεπτό πριν την ανάπαυλα ο Χρονόπουλος κατάφερε να μειώσει σε 3-1 για την ERGO που με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο μέρος δεν πήρε αυτό που άξιζε. Τα πρώτα λεπτά του β’ μέρους θα ήταν κρίσιμα και θα έδειχναν αν η ERGO μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς αλλά τις αμφιβολίες διέλυσε ο πολύ ανεβασμένος αγωνιστικά Βέρβερης κάνοντας το 4-1 αλλά και διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 καθώς στο μεσοδιάστημα είχε μειώσει ο Πανόπουλος της ERGO. Τρεις συμμετοχές σε πρωτάθλημα ΠΑΣΦΕ , τρεις τελικοί για τον Φουφόπουλο που φέτος παρουσιάζεται αποφασισμένος να επιστρέψει στο θρόνο.

Στον άλλον ημιτελικό δεν έγινε ανάλογα καλό παιχνίδι καθώς Εθνική Ασφαλιστική και Eurolife αγωνίστηκαν σε χαμηλότερο τέμπο παίρνοντας λιγότερα ρίσκα και περιμένοντας με υπομονή ο ένας να βρει την κατάλληλη στιγμή τις αδυναμίες του άλλου και να χτυπήσει αναλόγως. Η Εθνική Ασφαλιστική είχε μία πιο καλή και σταθερή εικόνα και εκμεταλλεύτηκε δύο ολιγωρίες στην άμυνα των αντιπάλων για να προηγηθεί με 2-0 στο δίλεπτο 18’-20’ με γκολ των Τσαφάρα και Καρακικέ. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Γιαννακάκη η ‘‘λαβωμένη‘‘ λογω απουσιών Eurolife μείωσε με τον Γιαννακάκη αλλά ο κορυφαίος του ματς Ηλίας Τσαφάρας (από κοντά σε απόδοση ο πολύ πιο ώριμος φέτος ποδοσφαιρικά Τακτικός με δύο ασίστ στον ημιτελικό)  έγραψε το 3-1 ‘‘κλειδώνοντας‘‘ την επιστροφή της Εθνικής Ασφαλιστικής σε μεγάλο τελικό..